NEBESKI SPEKTAKL

Stižu nam Suze svetog Lovre, evo kada ih i gdje najbolje možete vidjeti

09.08.2018 u 10:36

Bionic
Reading

Tijekom nadolazećeg vikenda možete svjedočiti jednom od najzanimljivijih i najatraktivnijih atronomskih događanja vidljivih golim okom - Perzeidima, kod nas poznatima kao Suze svetog Lovre

Perzeidi su nazvani po sazvježđu Perzeja u kojemu se nalazi njihov radijant (točka na nebeskoj sferi iz koje se čini kao da se širi roj meteora).

Kod nas poznati i po narodnom nazivu Suze svetog Lovre, aktivni su između 23. lipnja i 22. kolovoza, s maksimumom aktivnosti upravo ovoga vikenda.

Suze svetog Lovre Izvor: Pixsell / Autor: Nel Pavletic/PIXSELL

Uvjeti za promatranje bi trebali biti dobri jer neće biti Mjeseca, a noćno nebo bi uglavnom trebalo biti vedro. Vidljivi će također biti Venera, Mars, Saturn i Jupiter.

Kako promatrati Perzeide?

Meteorski roj Perzeidi će ove godine prema prognozama svoj maksimum aktivnosti imati u noći sa 12. na 13. kolovoza 2018, objašnjavaju u Hrvatskom astronomskom savezu.

'Prognozira se prosječna aktivnost od 60 do 70 meteora na sat, a uvjeti za opažanje će biti izvanredni jer nema Mjeseca koji bi nam inače svojom svjetlošću smanjivao mogućnost vidljivosti meteora. Najbolje vrijeme za opažanje će biti od ponoći do zore. Obzirom da nema Mjeseca, ovaj nebeski vatromet pogledajte i u noći prije samog maksimuma sa 11. na 12. kolovoza 2018.

Nađite mjesto što dalje od rasvjete i svjetlosnog onečišćenja i uživajte u ovom nebeskom spektaklu', stoji na stranicama saveza.

Gdje možete organizirano promatrati Perzeide?

Tu je popis lokacija na kojima će biti organizirano promatranje Perzeida s astronomskim mjerenjima. Ako ćete biti blizu, pridužite se!

Daruvar

Datum i vrijeme: 12.08. – od 22:00 do 05:00

Mjesto: Petrov vrh

Organizator: Astronomsko društvo Kumova Slama

Đakovo

Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00

Mjesto: Đakovački Bajer

Organizator: Astronomsko društvo Orion

Čakovec

Datum i vrijeme: 11.08. – od 21:00

Mjesto: Mađerkin breg (gornje Međimurje)

Organizator: Astronomsko društvo Vega

Lošinj

Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00

Mjesto: Ridimutak Beach (Nerezine)

Organizator: Astronomsko društvo "Leo Brenner"

obljetnica

Što je sve NASA napravila u 60 godina? Donosimo pregled podviga i planova

Pogledaj galeriju

Petrova Gora

Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00 do 05:00

Mjesto: Plato u podnožju spomenika na Petrovoj gori

Organizator: Astronomsko društvo Beskraj

Sisak

Datum i vrijeme: 12.08. - od 23:30

Mjesto: kod Kazališta 21

Organizator: Prirodoslovno astronomsko društvo Sisak

Split

Datum i vrijeme: 12.08. – od 19:30

Mjesto: Zvjezdarnica na Mosoru

Organizator: Zvjezdano selo Mosor

Višnjan

Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00 do 23:00

Mjesto: Livada ispred Zvjezdarnice na Tićanu

Organizator: Astronomsko društvo Višnjan

Perzeidi su dugo s nama

Komet 109 P/ Swift-Tuttle, od kojeg su Perzeidi nastali, otkrili su 1862. godine američki astronomi Lewis Swift i Horace Tuttle. Oko Sunca obiđe jednom 133 godine.

Taj je komet najveće nebesko tijelo (jezgra mu je široka oko 26 kilometara) za koje znamo kako redovno prolazi pored Zemlje. Zadnji put je to učinio 1992. Trebao bi se ponovno vratiti tek daleke 2126.

Perzeide su poznavali još drevni Kinezi, koji su o njima pisali još 36. godine poslije Krista. Kao meteorski pljusak klasificirao ih je Adolphe Quetelet 1835. godine.

Dok promatrate meterosku kišu u stvari promatrate komadiće ostataka kometa (meteoroide) kako se zagrijavaju pri ulasku u atmosferu i burno izgaraju dok putuju brzinom od 59 kilometara u sekundi. Većina ih nije veća od zrna pijeska.

Zanimljivo, te ostatke dok su u svemiru nazivamo meteoroidima. Kad uđu u Zemljinu atmosferu postaju meteori, a ako prizemlje postaju meteoriti.