Donosimo pregled alata s kojima se možete upustiti u vlastitu glazbenu avanturu. Niti jedan ne traži prethodno glazbeno znanje
Iako je puno onih koji maštaju o tome, malo je glazbenika i skladatelja koji stvaraju novu glazbu. No, u digitalnom dobu svašta je moguće, pa tako i stvoriti vlastitu pjesmu uz pomoć mnoštva softverskih i inih alata.
Evo pregleda alata s kojima se možete upustiti u vlastitu glazbenu avanturu. Niti jedan ne traži prethodno glazbeno znanje.
Besplatni semplovi
Semplovi mogu biti dijelovi melodije, akorda, bas linije, bubnja, glasa... Pri izradi digitalne glazbe ključni su građevni elementi, koje je moguće slojevito slagati, slagati, rezati i oblikovati.
Postoje cijele biblioteke semplova koje možete koristiti, kao i besplatni softver kao što je Audacity. Povucite i ispustite svoje uzorke na radnu površinu i pomičite ih kako biste započeli stvaranje pjesme.
Uhvatite ritam
Odakle početi? Pa, postavite ritam kao temelj. Za to vam nije nužno računalo jer za proizvodnju kvalitetnog zvuka možete koristiti i pametne telefone.
Postoji niz mobilnih aplikacija koje stvaraju ritam i koje možete upotrijebiti kao vlastiti mali pokretni studio. Mnoge od njih nude i korisne značajke, poput automatskog upravljanja petljama i unaprijed postavljenih ritmova.
Ako imate Appleovo računalo Mac, isprobajte besplatni GarageBand, koji nudi generiranje ritmova pune dužine za vašu pjesmu. Može se prilagoditi žanru glazbe koju stvarate, a omogućava i namještanje groovea te oduzimanje ili dodavanje pojedinih dijelova bubnja.
Koristite mrežne DAW-ove
Mrežne digitalne audio radne stanice (DAW) možete pokrenuti u web pregledniku kako biste posložili semplove i druge elemente u melodiju. Neke su potpuno besplatne ili dostupne uz razmjerno nisku pretplatu.
Isprobajte Cakewalk ili Fruity Loops. Ne brinite ako ne znate kako pisati melodije i harmonije, jer dolaze s bibliotekama već izrađenih semplova i loopova, bas linija, rifova, progresija akorda...
Također imaju već instalirane virtualne instrumente kao što su digitalni klaviri ili sintisajzeri, kojima možete upravljati putem tipkovnice vašeg računala.
Možete, recimo, početi s bas linijom, dodati progresije akorda i na to nadograditi melodiju na kraju. Nakon što naučite ubacivati unaprijed pripremljene glazbene isječke u svoje sesije, možete početi svirati i snimati glazbu koristeći virtualne instrumente.
Ableton ima besplatan vodič kako napraviti pjesmu korak po korak.
Koristite umjetnu inteligenciju
Također možete probati napraviti pjesmu koristeći generator temeljen na umjetnoj inteligenciji, uz pomoć nekoliko pomno odabranih uputa. Recimo, Suno ili Udio.
Proces je podijeljen na nekoliko netehničkih koraka. Počinjete stvaranjem jednog segmenta pjesme koristeći tekstualni upit za opisivanje vrste glazbe koju želite generirati. Ima mjesta i za dodavanje stihova.
Rezultati mogu biti zanimljivi, ali teško ih je ponoviti i za repliciranje. Ako vam se ne sviđa zvuk, morat ćete napraviti posve novi uradak. Stoga izrada cijele pjesme traži dosta strpljenja i vremena, piše Make Use Of.