Četvrta generacija Mazde3 je pobijedila u kategoriji Svjetski automobilski dizajn (2020 World Car Design), a model s petero vrata ima jako dojmljivi, izrazito sportski coupé izgled
Mazdu3 hatchback verziju prvi smo put vozili u kolovozu 2019. godine, a i tada smo već bili uvjereni da novu četvrtu generaciju ovog predstavnika C segmenta čekaju velike stvari u budućnosti. Potvrdu ove tvrdnje smo doživjeli prije nešto manje od godinu dana na izboru za Svjetski automobil godine 2020. (World Car of the year 2020 ili WCOTY 2020), jer je Mazda3 pobijedila u kategoriji Svjetski automobilski dizajn (2020 World Car Design). Treba reći da se ne radi samo o peterovratnoj verziji Hatchback, već i Sedan izvedbi karoserije.
Akira Marumoto, direktor predstavnik, predsjednik i izvršni direktor Mazda Motor Corporation, tada je izjavio: 'Izuzetna nam je čast što možemo primiti nagradu za Svjetski automobilski dizajn godine u ovoj posebnoj godini koja obilježava stotu obljetnicu osnivanja Mazde. Nastaviti ćemo pružati našim kupcima unikatne proizvode, dizajne, tehnologije i iskustva.'
Nagrada za Svjetski automobilski dizajn 2020. godine tada je bila samo jedna u dugom nizu nagrada koje je prikupila Mazda3, a koje uključuju 'Red Dot: Best of the Best' na natjecanju Red Dot Product Design awards 2019., 'Supreme Winner' na natjecanju Women's Car of the Year awards 2019., i 'Small Hatch of the Year' na 2020 UK Car of the Year awards.
U kolovozu 2019. smo tako na jednotjednom testu imali model oznake Mazda3 Hatchback Skyactiv-G122 Plus. Naravno bila je riječ o modelu s dvolitrenim benzinskim motorom snage 122 KS i 6-brzinskim ručnim mjenjačem, no sada smo na našem jednotjednom testu imali snažniju verziju motora G150 snage 150 KS sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem.
Vanjski izgled i Skyactiv struktura
Mazdin, sada već čuveni Kodo - Soul of Motion dizajn pokretačka je snaga za jačanje globalne vrijednosti ove japanske marke još od premijere koncepta Shinari 2010. Mazda odvodi Kodo korak dalje, tretirajući automobil kao umjetničko djelo. Rezultat je nova razina sofisticiranosti i elegancije nadahnute središnjim elementima japanske estetike.
Prvi automobili koji su utjelovili Mazdin novi umjetnički jezik dizajna bili su koncept RX-Vision predstavljen na autosalonu u Tokiju 2015. i koncept Vision Coupe izložen na sajmu 2017. godine. Razvijeni koncept osvojio je globalne nagrade za dizajn u 2018. godini, a Vision Coupe proglašen je za konceptni automobil godine na salonu automobila u Ženevi i proglašen najljepšim konceptnim automobilom godine na Festival Automobile International u Parizu. Nova Mazda3 bila je prvi proizvodni model koji je usvojio ovu razvijenu verziju Kodo dizajna.
Mazdine nove generacije tehnologija konstrukcije vozila usmjerene na čovjeka nazvane Skyactiv-Vehicle Architecture oblikovane su prema opsežnim istraživanjima na ljudima kako bi se vožnja osjećala prirodnije i manje stresno za sve. To je slučaj i kod Mazde3.
Skyactiv-Vehicle Architecture dalje razvija Mazdin koncept karoserije, koji se temelji na ravnom okviru i kontinuiranim prstenastim strukturama. Novo tijelo dodaje nove prednje-stražnje veze koje nadopunjuju vertikalne i bočne veze prethodnog tijela u obliku višesmjernih prstenastih struktura.
Oni povećavaju krutost, istovremeno smanjujući zaostajanje u prijenosu energije, što pomaže maksimizirati funkciju prigušivača i guma. Nove višesmjerne prstenaste strukture omogućuju koncentriranje unosa energije s površine ceste na posebno odabranim mjestima. Novo razvijena prigušna struktura koja se koristi na mjestima gdje je koncentrirana energija služi kao tampon materijal koji apsorbira energiju. To učinkovito smanjuje vibracije koje bi inače uzrokovale buku i ne povećava težinu vozila. Naša Mazda3 ima prednji MacPherson ovjes, ali na stražnjem dijelu torziona osovina zamjenjuje multilink ovjes koji je bio prisutan na prethodnoj generaciji.
U vanjskom dizajnu i limuzine i hatchbacka, fino izbrušeni elementi stvaraju elegantan stil s prirodnim, dinamičnim osjećajem. Razvojni tim je iznova tako promotrio vrijednosti automobila i radio na tome da maksimalizira jedinstvenu privlačnost svakog od njih. Kompakt ili hatchback verzija predstavlja tako snažan i zavodljiv izgled koji izaziva 'osjećaj uzbudljivih iskustava koja dolaze'. I to je odmah uočljivo kod našeg testnog modela.
Peterovratna hatchback verzija sljedećih je dimenzija: dužina 4460 mm (sedan verzija je duža 20 mm), širina 1795 mm ( s otvorenim retrovizorima 2028 mm), visina 1435 mm (sedan je 5 mm viši), međuosovinski razmak je 2725 mm.
Mazda3 Hatchback ima prilično značajan prednji prevjes (915 mm), ali najuočljiviji element bočnog profila je masivni C-stup, koji daje ovom modelu s petero vrata izrazito sportski coupé izgled. Ljepoti dizajna ovog modela doprinose i crno lakirane obloge srednjih nosača krova te zatamnjena stražnja stakla u verziji opreme Style, kao u našem slučaju. Stražnji prevjes modela Hatchback je dužine 820 mm (Sedan 1020 mm).
Tanka LED prednja svjetla, LED pokazivači smjera imaju onaj zanimljivi, na prvu – blago nezainteresirani pogled jednog predatora u nekoj divljini, no budite na oprezu, jer ovaj model spreman je u svakome trenutku za munjeviti skok. Tako je i s funkcionalošću ovih svjetala, jer u ovome paketu našeg testnog automobila Mazda3 Hatchback Skyactiv-G122 Plus Sound ima i prilagodljiva LED prednja svjetla (20 segmenata) s LED dnevnim svjetlima. Straga su LED stražnja svjetla, koja su prilično upečatljiva, a naročito noću.
Što se prtljažnika tiče, ova peterovratna verzija ima volumen, uključujući prostor ispod podnice, od 334 litre (naša testna verzija s Bose 330 l), a kada se preklope nasloni stražnjeg reda sjedal i 1026 l (naša verzija s Bose ozvučenjem 1022 l). Masa praznog vozila uključujući vozača (75 kg) maksimalno iznosi 1349 kg što ovisi o razini opreme te tipu mjenjača i motora.
Naš ovotjedni testni model je imao 18-colne kotače (18x7J) te zimske gume Bridgestone Blizzak LM005 dimenzija 215/45R18. Spomenimo samo da ovaj model standardno u ulaznoj verziji dolazi i s kotačima dimenzija 16 cola, odnosno gumama dimenzija 215/60R16.
Unutrašnjost kabine
Interijer je usavršena, reducirana verzija prethodne generacije, a to će se svidjeti naročito vozaču i suvozaču kojima će gotovo savršeno odgovarati visokokvalitetna i čvrsta unutrašnjost. 7-inčni TFT zaslon u središtu instrument table, sastavljen od tri kružna elementa, prikazuje informacije jasno i jednostavno za trenutno prepoznavanje. Poravnat je sa zaslonom aktivne vožnje koji se projicira na vjetrobransko staklo, koncentrirajući informacije ključne za sigurnost vožnje u gornjem središnjem dijelu, gdje ih vozač može odmah vidjeti. Pisana upozorenja i indikatori također se prikazuju centralno kako bi pomogli vozaču da brzo uoči nepravilnosti.
Upravljanje novim infotainment sustavom s velikim 8,8-inčnim zaslonom intuitivno je s okretnim pritiskom na središnjoj konzoli. Iza udobno obloženih (kožom u našem slučaju) prednjih sjedala, na sjedalima straga ambiciozni dizajn zahtijeva određenu spremnost na kompromis, jer vanjski nasloni za glavu leže pod ravnom linijom krova, a široki C-stupovi ograničavaju cjelokupni pogled.
Naša testna verzija je imala sjedala presvučena tkaninom, a nadzorna ploča, naslon za ruku u sredini te obloge vrata su presvučene kožom. Dizajnerski je ovo lijepo riješeno, iako naravno kožne obloge sjedala kao na pretgodno testiranom modelu Mazde3 Hatchback su kvalitetnije rješenje.
Sportsko kožom obloženo sportsko kolo volana u Mazdi sada je standard i tu se nema puno toga prigovoriti. Audio i Bluetooth komande se nalaze na kolu volana i jedina primjedba ide prema malo nečitljivim oznakama na prekidačima kada je jako sunčano vani. No vjerujemo da se čovjek lako navikne, samo mora proći neko vrijeme da vozač automatizira svoje navike po pitanju upotrebe pojedinih funkcija.
Također, utovarni rub prtljažnika mogao bi biti niži. Sve to, međutim, brzo pada u drugi plan s obzirom na izuzetno opsežnu standardnu opremu: čak i osnovni model osigurava navigaciju, integrira pametne telefone u infotainment sustav, projicira informacije s head-up zaslona izravno na vjetrobransko staklo, automatsko kočenje u gradskoj vožnji (SCBS) s detekcijom pješaka (AEB), nadzor mrtvih kuteva (BSM) uz upozorenje na bočni promet straga (RCTA), pomoć pri zadržavanju u voznoj traci (LKA), prilagodljivi radarski tempomat (MRCC), automatsko uključivanje/isključivanje dugih svjetala (HBC), sustav upozorenja vozača na umor (DAA), parkirne senzore sprijeda i straga, digitalnu kameru za vožnju unazad,... Doista popis standardne opreme je nevjerojatno bogat.
Naš testni model Mazda3 Hatchback Skyactiv-G 150 je imao Bose audio sustav sa 12 zvučnika (paket Sound), koji omogućuje pružanje snažnijih basova i poboljšane kvalitete zvuka koji se očekuju od ove kvalitetne američke marke.
Što se opće sigurnosti tiče, Mazda3 Hatchback je prema rezultatima testiranja Euro NCAP-a iz 2019. odlično prošla zaradivši pet zvjezdica.
Novi Skyactiv-G 150 motor
Nakon što smo ga prvi put isprobali u Mazdi CX-30, novi dvolitreni (1998 cm³) benzinski hibridni motor Skyactiv-G snage 150 KS (110 kW) sada obogaćuje paletu motora Mazde3, koju čine tri benzinska hibrida, uključujući ekskluzivni Skyactiv-X motor od 180 KS. Tako je Skyactiv-G 150 pogonska jedinica po snazi umetnuta između trenutnog benzinskog motora Skyactiv-G snage od 122 KS (90 kW) i revolucionarnog Skyactiv-X od 180 konjskih snaga. Novi motor koristi sofisticirane tehnologije kao što su sustav za deaktiviranje cilindara i Mazda M Hybrid sustav, kao i pažljiv dizajn klipova, sustava hlađenja i podmazivanja koji omogućuje postizanje izuzetnih performansi učinkovitosti u kombinaciji s ugodnošću u upotrebi.
Ako ste se pitali kako je iz ovog dvolitrenog motora snaga sa 122 KS podignuta na 150 KS, onda odgovor leži u prilagođenoj upravljačkoj jedinici motora (ECU), koja također osigurava da je najveći okretni moment motora od 213 Nm (podjednak kod obje verzije) dostupan isto tako na 4000 okretaja u minuti.
Veća snaga motora kod Mazde3 daje značajno povećanje performansi u usporedbi sa sličnim motorom od 122 KS: uzimajući u obzir, na primjer, verziju s pogonom na dva kotača i ručnim 6MT mjenjačem, maksimalna brzina i ubrzanje od 0-100 km/h podižu se s maksimalne bzine od 197 km/h i ubrzanja od 0 do 100 km/h od 10,4 sekundi na 206 km/h i 9,1 sekundi kod motora od 150 KS. Istodobno, unatoč osjetno boljim performansama, potrošnja i emisije ostaju gotovo nepromijenjene u odnosu na jedinicu s manjom snagom, dostižući kombiniranu prosječnu potrošnju od 6,1 l/100 km (slabiji motor 6,0-6,1 l/100 km) i razinu emisije CO₂ od 138 g/km (slabiji motor 136-138 g/km) prema WLTP ciklusu.
Mazda3 Hatchback Skyactiv-G 150 KS dolazi sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem (6MT) i 6-brzinskim automatskim mjenjačem (6AT) i s 2WD prednjim pogonom. Kod najsnažnijeg motora Skyactiv-X od 180 KS tako ova hatchback verzija karoserije može doći i s integriranim i-Activ AWD pogonom na svim kotačima. Treba skrenuti pažnju da Sedan verzija Mazde3 nema mogućnost pogona na svim kotačima, čak niti u slučaju najsnažnijeg Skyactiv-X motora.
I ovaj novi, snažniji benzinski motor odlikuju optimizirani usisni otvori i klipovi, podijeljeno ubrizgavanje goriva, ventil za upravljanje rashladnim sredstvom i deaktivacija cilindra kako bi se postigle više razine dinamičkih performansi, uštede goriva i ekološka prihvatljivost. S ovim benzinskim motorom doista nemate problema s nedostatkom snage, bez obzira na uvjete vožnje.
Benzinski Skyactiv-G 150 motor, kao i Skyactiv-G 122, podrazumijeva inteligentni sustav Mazda M Hybrid kako bi podržao veće dobitke u uštedi goriva recikliranjem energije koja se dobiva za vrijeme usporavanja i napajanja integriranog elektropokretač-generatora (ISG), koji djeluje kao elektromotor kako bi ojačao motor, a pruža i više užitka u vožnji. Radi se o blagom hibridnom, remenom pokretanom 24-voltnom integriranom sustavu starter/generator (B-ISG), koji koristi litij-ionsku bateriju kapaciteta 600 kJ i DC/DC pretvarač 1,7 kW (max. 120 ampera). Kao rezultat, vožnja vozilom je uglađenija. Pokretanje vozila s mjesta lakše je uz pomoć električnog motora, a kada mijenjate stupanj prijenosa, motor također daje poticaj, pa je i ta promjena mekša.
Sustav za deaktivaciju cilindra isključuje dva od četiri cilindra motora u situacijama pri laganom opterećenju, poput krstarenja stalnom brzinom. Isključivanje dva vanjska cilindra (prvi i četvrti) povećava opterećenje na preostala dva, zbog čega djeluju u rasponu veće učinkovitosti. Volumen protoka zraka, količina ubrizgavanja goriva i vrijeme paljenja precizno se kontroliraju kako bi se motor mogao nesmetano prebacivati između rada s dva i s četiri cilindra te smanjiti potrošnju goriva pri krstarenju stalnim brzinama. Naravno da se niti ovaj snažniji benzinski motor od 150 KS ne može usporediti s onim najjačim benzinskim Skyactiv-X snage 180 KS.
Japanci ne samo da slijede dizajn vlastite filozofije, već i u konceptu pogona idu na svoj način. Dok su se gotovo svi ostali proizvođači u ovoj izvedbenoj klasi obvezali na male turbo motore, Mazda3 se oslanja na motore s prirodnim usisom s većim obujmom i 24-voltnim blagim hibridnim pogonom. Cijeli proces energetskog toka i isključivanja cilindara možete pratiti na središnjem, prema vozaču okrenutom zaslonu.
Mazda3 je 2017. označila debi G-Vectoring Control (GVC), prve od Mazdinih tehnologija Skyactiv-Vehicle Dynamics. To je prvi sustav upravljanja na svijetu koji mijenja zakretni moment motora kako bi optimizirao vertikalno opterećenje svakog kotača, pružajući preciznije upravljanje i poboljšanu udobnost. Razvijeni G-Vectoring Control Plus (GVC Plus) korišten u potpuno novoj Mazdi3 dodatno poboljšava stabilnost upravljanja i postiže 'objedinjeni osjećaj dinamičkih performansi' korištenjem kočnica za dodavanje izravne kontrole trenutka nagiba. Dok vozač skreće iz zavoja, GVC Plus primjenjuje laganu silu kočenja na vanjske kotače, pružajući moment stabilizacije koji pomaže u vraćanju vozila u ravnu liniju. Sustav ostvaruje dosljedno glatke prijelaze između nagiba, kotrljanja i nagiba čak i pod visokim silama u zavojima. Ovo poboljšava sposobnost vozila da točno prati iznenadne ulaze za upravljanje i oštro izlazi iz zavoja. Smanjuje potrebu za intervencijom vozača s prilagodbama vožnje i posljedično smanjuje umor na dugim putovanjima. Osim poboljšanja upravljanja u manevrima za izbjegavanje sudara u nuždi, GVC Plus također povećava udobnost jer glatkiji prijelazi sile G smanjuju količinu njihanja tijela koju doživljavaju vozač i putnici. Ova stabilnost nudi umirujući osjećaj kontrole prilikom promjene traka na autocesti i tijekom vožnje po snijegu ili drugim skliskim površinama ceste.
U vožnji je naša testna verzija Mazda3 Hatchback Skyactiv-G150 sportski tvrda, čemu pridonose i izrazito niskoprofilne gume. Automobil sjajno leži, a to se naročito osjeti u vožnji zavojitom cestom, ali i na višim brzinama na autocesti. Ono što se može primjetiti, iako ovom motoru nikako ne nedostaje snage, da na dugim uzbrdicama na autocesti ipak treba iz 6. brzine povremeno prebaciti u nižu 5.
Za kraj, Mazda3 Hatchback kreće s cijenom za model Skyactiv-G122 6MT od 164.708 kuna (MPC s trošarinom). Naš testni model Mazda3 Skyactiv G150 6MT Plus Sound Style sa svim opcijama/doplatama (opcijska metalik boja Soul crvena Crystal (5300 kuna prije obračuna trošarine), tepisi 'Luxury' (533 kuna) te kadica prtljažnika (541 kuna)) stoji 200.307 kuna sa svim davanjima.