OPASNI AQUAPLANING

Imate ćelave gume? Čuvajte se vodenog klina

11.09.2017 u 13:00

Bionic
Reading

Automobilske gume najvažniji su dio sigurnosne opreme kojima vaše vozilo raspolaže. One jedine ostvaruju kontakt vašeg automobila s podlogom, te u osnovi u svakom trenutku diraju cestu s površinom od otprilike četiri prosječna dlana

Jasno je stoga zašto bi vaše gume trebale uvijek biti u odličnom stanju, a pritom posebice mislimo na dubinu profila. Zakon propisuje da bi ‘šara’ ljetne gume trebala minimalno iznositi 1,6 mm, odnosno 4 mm kod zimskog pneumatika, no preporučljivo ih je zamijeniti novima i mnogo ranije.

Zašto?

Kako objašnjava video kojeg možete pogledati u nastavku, nove gume sposobne su izbaciti kantu vode svakih sedam sekundi, no kako se dubina profila smanjuje tako i njihov kapacitet za raščišćavanje nakupljene vode s podloge - opada.

Rezultat je takozvani vodeni klin, odnosno aquaplaning, situacija kada gume ne mogu ukloniti nakupljenu vodu te gube kontakt s podlogom. U takvim trenucima nemate više baš nikakvu kontrolu nad vozilom, a osjećaj se može usporediti s onim kad se automobilom nađete na ledu.

Kao i uvijek, rješenje je prilagoditi brzinu kretanja uvjetima na cesti i mogućnostima vlastitog vozila.

Ako vam se vodeni klin ipak dogodi - progresivno smanjite brzinu bez naglog kočenja i pokreta, zadržite upravljač u smjeru kretanja kako ne biste skrenuli u neželjenom smjeru jednom kad gume dohvate podlogu, te uvijek gledajte prema izlazu iz nepoželjne situacije. Ruke će uvijek usmjeravati vozilo prema vašem pogledu.

Sretno.

Autor: YouTube