stoljećima u poslu

Ovo su najstarije tvrtke svijeta, hrvatsku uzdanicu osnovao je još 1729. car Svetog Rimskog Carstva

18.02.2020 u 21:26

Bionic
Reading

Prosječan životni vijek kompanija sredinom prošlog stoljeća bio je oko 60 godina. Danas je taj prosjek svega 20 godina. Ipak, neke su tvrtke uspjele stoljećima opstati. Prema istraživanju britanskog portala Business Financing, najstarija firma na svijetu građevinska je kompanija Kongo Gumi iz Japana, a bez prestanka radi gotovo 1500 godina. U Hrvatskoj su titulu najstarije kompanije Britanci dodijelili Brodogradilištu Kraljevica, osnovanom 1729. godine

Japanski Kongo Gumi počeo je s radom 578., kada je japanska carska obitelj iz susjedne Koreje dovela građevinske majstore kako bi im pomogli u izgradnji budističkog hrama.

Nakon završetka radova jedan od korejskih majstora odlučio je ostati u Japanu i baviti se građevinskim poslom. Njegovo poduzeće specijaliziralo se za izgradnju hramova.

Kongo Gumi je 2006. preuzeo veći građevinski konglomerat Takamatsu, ali je nastavljena djelatnost tradicionalne tehnike gradnje hramova uz pomoć moderne tehnologije.

U Europi kao najstariju tvrtku Business Financing navodi restoran St. Peter Stiftskulinarium unutar zidina samostana sv. Petra u austrijskom Salzburgu.

Restoran se prvi put spominje 803. godine. Imao je mnoge slavne goste, između ostalih navodno su u njemu jeli istraživač Kristofor Kolumbo i skladatelj Wolfgang Amadeus Mozart.

Najstarija hrvatska tvrtka, prema Business Financingu, je Brodogradilište Kraljevica, a osnovao ga je 1792. car Svetog Rimskog Carstva Karlo VI. Firma kao takva više ne postoji jer je 2012. otišla u stečaj, ali je nastavljena djelatnost izgradnje brodova u sklopu tvrtke Dalmont.

Kraljevica je prvi procvat doživjela sredinom 19. stoljeća, kada u njoj djeluju britanski brodograditelji, braća Pritchard. Oni su pokrenuli gradnju parobroda za ratnu mornaricu i jedrenjaka.

Tijekom 1. svjetskog rata Kraljevica gradi manje ratne brodove za austro-ugarsku mornaricu, da bi u 2. svjetskom ratu većina pogona bila uništena. Za vrijeme bivše Jugoslavije škver je nosio naziv Titovo brodogradilište, ali je nakon osamostaljenja Hrvatske 90-ih godina preimenovan u Brodogradilište Kraljevica.

Nakon 283 godine neprekidnog rada Brodogradilište Kraljevica kao samostalna tvrtka prestaje postojati 2012., a Vladinom odlukom o stečaju radnici dobivaju otkaze i otpremnine.

Međutim djelatnost se ubrzo nastavlja jer koncesiju preuzima tvrtka Dalmont te Kraljevica danas glasi kao najstarije kontinuirano poslovno brodogradilište u svijetu i najstariji industrijski pogon u Hrvatskoj.

Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
  • Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
  • Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
  • Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
  • Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
  • Brod Galeb krenuo prema Kraljevici gdje će biti obnovljen i pretvoren u muzej
    +14
Brod Galeb na putu prema Kraljevici, u kojoj će biti obnovljen i pretvoren u muzej Izvor: Pixsell / Autor: Goran Kovacic/PIXSELL