Nekoć problematičnu hrvatsku željezaru u Sisku uskoro očekuje velika investicija vrijedna čak 200 milijuna eura. Vijest o tome objavljena je ovih dana u talijanskim medijima, koji prenose da je izvršni odbor ABS grupe, u čijem je vlasništvu ABS Sisak, odobrio investicijski program kompanije vrijedan ukupno 400 milijuna eura, a dio uključuje i gradnju nove valjaonice željeza u Sisku.
Novi ulagački pothvat u Sisku trebao bi i bitno transformirati samu proizvodnju u tamošnjoj željezari, iz čijih pogona sada izlaze poluproizvodi. Nakon što se završi gradnja nove valjaonice, i sisački ABS plasirat će gotove proizvode, što će predstavljati velik skok u daljnjem poslovanju.
Iz talijanske kompanije je najavljeno da je riječ o velikom i revolucionarnom projektu, svojevrsnoj prekretnici u proizvodnji čelika, koji će uz tehnološki iskorak imati velik značaj u kontekstu energetske tranzicije. Nova tehnologija taljenja čelika ‘Danieli Digital Melter’ trebala bi omogućiti izravnu uporabu obnovljivih izvora energije, a prema najavama, umjesto konvencionalne električne peći koristit će se solarnu energiju, postavljanjem 160 tisuća četvornih metara solarnih panela, što će ABS učiniti i predvodnikom u proizvodnji zelenog čelika, piše Poslovni dnevnik.
Iz talijanske metalurške kompanije, koja je u vlasništvu talijanskog industrijskog diva grupacije Danieli, otkrivaju da će taj ambiciozni projekt biti realiziran kroz tri godine.
To neće biti i prve investicije u sisačku “jedinicu” ABS-a, u kojemu o konkretnom ulaganju u novu valjaonicu zasad ne otkrivaju detalje, jer je, kako kažu, tek pokrenuta izrada studije izvedivosti, a predviđena je gradnja nove valjaonice koja će poboljšati proizvodnost željezare.
Davor Šošić, predsjednik Uprave ABS Sisak, koji je upravljanje preuzeo prije mjesec dana, ističe kako je prije dvije godine u njihovoj željezari instaliran novi inovativni digitalni elektroenergetski sustav Q-One, vrijedan 10 milijuna eura. Šošić objašnjava kako je riječ o velikom iskoraku za sisačku željezaru, koja je veliki potrošač energije, a postojeći sustav izazivao je teškoće i pad elektroenergetske mreže.
Riječ je o prototipu, koji će koristiti i ABS u Italiji, čiji glavni efekt nije u smanjenju potrošnje električne energije, nego prvenstveno u poboljšanju učinkovitosti sustava.
U tu investiciju vlasnik sisačke željezare odlučio je ući još u jeku koronakrize, kada je tržište čelika na svjetskoj razini usporilo, no u ABS Sisak ulagalo se i tijekom prošle godine. Predsjednik Uprave Šošić ističe kako je u obnovu postrojenja kontinuiranog lijevanja željeza, koje je bilo potpuno zastarjelo, uloženo 5,6 milijuna eura, a i ove godine mijenja se elektrolučnu peć, što predstavlja ulaganje vrijedno više od šest milijuna eura.
“Kontinuirano nastojimo podići tehnološku razinu postrojenja i cilj je povećati postojeću godišnju proizvodnju te se s 250 tisuća tona približiti našem cilju od 450 tisuća tona”, kaže Šošić.
Dodaje kako se očekuje da će i ta razina s novom valjaonicom biti premašena. Inače, talijanski ABS trenutno proizvodi oko 1,2 milijuna tona čelika godišnje, a procjene su da će nakon novog ulaganja proizvodnju udvostručiti.