kulturni roštilj

Glazba, film, cirkus, književnost: Split konačno ima zanimljiv festival, doznali smo sve o Planetu Dom

19.11.2024 u 09:54

Bionic
Reading

Postavili smo pet pitanja Sanji Grbin, koordinatorici programa Multimedijalnog kulturnog centra u Splitu, gdje se ovog tjedna odvija festival Planet Dom

21. studenog u Splitu će početi kulturni spektakl nazvan Planet Dom. Radi se o festivalu koji su osmislili ljudi okupljeni oko Multimedijalnog kulturnog centra, Platforme Doma mladih i Koalicije udruga mliadh, organizacija koje dijele Dom mladih. Ovogodišnje, nulto, izdanje festivala, u trajanju od 21. do 24. studenog donosi glazbene i interdisciplinarne izvedbe, klupske večeri, razgovore, video projekcije, instalacije, radionice te druge forme i izraze progresivne suvremene kulture, uz sudjelovanje splitskih, regionalnih te međunarodnih umjetnika i izvođača. Stoga smo u Kulturnom roštilju ugostili Sanju Grbin, koordinatoricu programa Multimedijalnog kulturnog centra, koju smo zamolili da nam predstavi program festivala, da nam objasni što je to progresivna kultura, da nam otkrije kakvi su planovi za njegovu budućnost, što će biti s korisnicima kad Dom mladih krene u rekonstrukciju i kakva im je suradnja sa splitskom gradskom vlašću.

U Splitu će se sljedećeg tjedna održati festival Planet Dom. Možete li ukratko predstaviti njegov bogati program?

Festival Planet Dom je osmislio tim okupljen oko Multimedijalnog kulturnog centra, Platforme Doma mladih i Koalicije udruga mladih, koji su svojim djelovanjem vezani uz zgradu Doma mladih. Njena brutalistička, mnogima neprivlačna arhitektura, u zadnjih trideset godina, usprkos nedovršenosti, matična je adresa splitske nezavisne kulture. Budući da nam uskoro slijedi rekonstrukcija zgrade, što će neizbježno promijeniti konstelaciju splitske kulturne scene, željeli smo napraviti program koji je dostojan oproštaj s lokacijom, ali i znakovit pogled u budućnost. Pored renomiranih, domaćih i internacionalnih izvođačakih imena, važno nam je bilo da program na neki način otvorimo i zatvorimo s mladim splitskim nadama; tako festival otvaraju srednjoškolci okupljeni u Promaya bendu, a glazbeni program zatvara ansambl studenata saksofona Umjetničke akademije u Splitu. Između njih, 'ugurali smo' headlinere - Kittin, ikonu progresivne DJ scene, koja prvi put nastupa u Hrvatskoj, i Andyja Smitha iz Portisheada, kojeg redovito uvrštavaju među najbolje svjetske DJ-e, također zanimljivog jer i dalje tvrdoglavo radi u analognoj sferi, isključivo sa singlicama. Regionalni headliner je Artan Lili, noise-pop senzacija iz Beograda koju treba čuti uživo u Amfiteatru Doma mladih, prostoru koji će ugostiti i neizostavno ime splitske urbane scene, TBF, vlasnike nekih albuma godine, nekih pjesama godine, najljepših tekstova o apokalipsi i najsnažnijih himni za preživljavanje desetljeća hrvatske stvarnosti. Ovo je možda i zadnja prilika za doživjeti posebnu atmosferu i energiju koja prožima ovaj prostor, a prvi će u njega zakoračiti Dimitrije Dimitrijević, jedan od inovativnijih kantautora na regionalnoj sceni. Svježinu i nove zvukove donose mladi bendovi, Šarena pojava kao predgrupa TBF-u, Rich Man i Neki reperi u sklopu kultne Gitarijade. Nekonvencionalne live act i DJ izvedbe pripremaju Zarkoff, Stevie Whisper i ŠÆRÅR, prizivajući autentični duh punka.

Izvedbeni program otvara cirkuska predstava 'Konstrukt' kao dio šireg istraživačkog projekta Dore Komende u produkciji Cirkus Kolektiva, nastala kao odraz osobnog iskustva bavljenja cirkusom u Hrvatskoj. Trio Plant Molesters izvest će glazbeni performans s biljkama koje nastanjuju Dom mladih, koristeći mehanizme algoritama u dekodiranju micelija. Iz hip-hop plesne kontrakulture pozvali smo Elodie Chhor, breakdance plesačicu i polufinalisticu RedBull BC One World natjecanja, s izvedbom na granici suvremene plesne umjetnosti u kojoj istražuje kretanje u kontra smjeru, kao kretanje protiv raznih očekivanja. Francuski hip-hop plesni kolektiv Walking stavlja naglasak na povezivanju s publikom na neuobičajenim mjestima, što ih čini idealnim izborom za naš festival. Posebno nas veseli gostovanje Petre Hrašćanec sa 101. izvedbom 'Love Will Tear Us Apart', kod koje kao da se 'ljubav' iz naslova realizirala i u ljubavi publike prema ovoj najdugovječnijoj plesnoj predstavi u Hrvatskoj.

Festival donosi i raznovrsni radionički program namijenjen djeci i mladima, od DJ-inga s gramofonima, beatboxa, hip-hop plesa, stripa, permakulture do likovne radionice naslonjene na izložbu multimedijskog splitskog umjetnika Gilda Bavčevića 'Može više! Mora više!'.

Filmski program je splitskoga predznaka, skrojen prema poveznici podneblja, žanrovske raznovrsnosti i raznorodnosti, otvorenosti, a čine ga kratkometražni filmovi autor(ic)a: Juraj Lerotić ('Onda vidim Tanju'), Veljko Popović ('Biciklisti'), Sonja Tarokić ('Tlo pod nogama'), Boris Poljak ('Splitski akvarel'), Šimun Šitum ('Ritki zrak') i Natko Stipaničev ('Arka'). Festival donosi i expanded cinema performans legendarnog francuskog kolektiva Cellule d'intervention Metamkine, koji će u maniri benda ispred filmskog platna, u izvedbi posebno krojenoj za prostor Amfiteatra, konstruirat nešto spektakularno iz nevjerojatnih izvora, u jedinstvenoj transformaciji filma u prošireno kino i u sferu live izvedbe. Članovi Metamkinea imat će i svoje solo izvedbe kao preludij za zajednički performans u Amfiteatru.

Festival završava vrlo posebnim događanjem, izvanrednom pričiginskom večeri na temu 'Priča o domu', danas kultnog festivala pripovijedanja Pričigin koji je od svog početka neraskidivo vezan uz Dom mladih. Ovo je samo dio bogatog programa koji će se realizirati tijekom četiri festivalska dana.

U podnaslovu događanja stoji da je to festival progresivne i suvremene kulture. Kakva je to progresivna kultura?

Ideja kulture koja gura prema naprijed nam je bila nit vodilja kod slaganja festivalskog programa. Važno je bilo ne birati prema npr. kriteriju zvjezdanog statusa, već dovesti imena koja kroz svoj autentični i beskompromisni pristup, ili pak underground kontekst iz kojeg su se razvili, a čiji duh i dalje čuvaju, su uspjeli trasirati svoj originalni put, povezujući ga s društvenim angažmanom. Primjerice poput glavne headlinerice Kittin, pionirke žanra, koja inzistira na pitanju položaja žena i rodne ravnopravnosti u glazbenoj industriji, ili francuskih hip-hoperica iz kolektiva Walking koje slave slobodu i identitet žena ukorijenjen u sadašnjem trenutku.

Također, ovo je nulto izdanje festivala, svojevrsni pilot-projekt, a već nudite respektabilan sadržaj. Kakvi su planovi za njegovu budućnost?

Plan za budućnost je da ovaj festival prije svega dodatno poveže i ojača nezavisnu kulturnu zajednicu, otvori nas više prema gradu i mladima, slomi neke predrasude prema kulturi i kulturnjacima. Umanji osjećaj zabrinutosti i potrebe za nesigurnim 'što ako', pripremi nas i grad za 'što kada' se vratimo u obnovljenu zgradu Doma mladih. Bilo kroz godišnji festivalski format ili, ako planiramo još ambicioznije, kroz programe prepoznate u zajednici koji se odvijaju tijekom cijele godine u mreži izmještenih prostora, a pod kapom Planet Doma.

Početkom 2025. godine trebala bi krenuti rekonstrukcija Doma mladih. Što će u međuvremenu biti s korisnicima njegova prostora?

Multimedijalni kulturni centar uz podršku grada Splita osigurao je privremene prostore radi očuvanja programskog kontinuiteta korisnika Doma mladih. Radi se o gradskim prostorima na različitim lokacijama, koji će funkcionirati kao polilokacijski društveno-kulturni centar. Trenutno se radi na projektu njihovog uređenja i finalizaciji procedure za buduće korištenje.

Kako ste zadovoljni suradnjom sa splitskom gradskom vlašću?

Grad kao osnivač MKC-a kontinuirano podržava naš rad i prati nas u procesu ove tranzicije. Po prvi put lokalna vlast prepoznaje značaj Doma mladih i njegova potencijala za razvoj grada i splitske kulture. Osim toga, festivalski program se u cijelosti realizira zahvaljujući podršci Grada.