IZLOŽBA 'GRANIČNO'

Video-provokacije u Splitu: Specijalci u strasnom tangu i novi kraj svijeta

06.10.2017 u 09:00

Bionic
Reading

U Galeriji umjetnina u Splitu 5. listopada otvorena je izložba video-radova tri autora iz Španjolske, Italije i Finske 'Granično/Edgy' čiji je kustos ravnatelj galerije Branko Franceschi

Carlos Aires, Paolo Canevari i Aurora Reinhard svojim su video-radovima povezali prisvajanje i reinterpretaciju povijesno prepoznatljivih kulturnih predložaka preuzetih iz visoke ili popularne umjetnosti, rekao je Franceschi. Objasnio je kako je riječ o predlošcima koji estetiziraju snagu i značaj spola i spolnosti koji su u izvjesnom povijesnom trenutku predstavljali provokaciju da bi s vremenom postali klasici svog razdoblja ili mainstream zabava.

'Suvremeni umjetnici svojom im reinterpretacijom vraćaju subverzivni naboj i istražuju kurentni status i odnos spolnosti i moći, ideologije i senzualnosti. Ovdje je riječ o radovima koji u sebi imaju vrlo ciljanu i namjernu provokativnost. Ono što ih objedinjuje je da su krenuli od povijesnih predložaka', dodao je Franceschi.

Istaknuo je da video Carlosa Airesa 'Sweet Dreams Are Made of This' (2016.) prisvaja čuveni istoimeni hit pop grupe Eurhythmics iz 1983. na čiju muziku u interpretaciji španjolskog sastava muški par u odori specijalnih policijskih snaga pleše tango u raskošnoj baroknoj palači.

Tango nekoć ozloglašeni ples robova s argentinskih i urugvajskih plantaža, rekao je, današnja popularna kultura smatra jednim od najerotičnijih, najdramatičnijih, najsofisticiranijih i najelaboriranijih plesnih disciplina. Istospolni plesni par u potpunosti preokreće ustaljenu dinamiku moći heteroseksualnog plesnog para, a emanacija sile i seksualni naboj koji zrače iz opresivnih, crnih uniformi za suzbijanje nereda referiraju se na trajno postojeću opresiju političke moći prema seksualnim i ljudskim slobodama uopće.

Video Paola Canevarija 'Kraj svijeta' (2009.) reinterpretira čuvenu sliku 'Izvor svijeta' Gustava Courbeta iz 1866., objašnjava Franceschi. Motiv slike međunožje je žene, a slika je do svog javnog predstavljanja u Muzeju d'Orsay u 1995. bila jedna od notornih umjetnina koje je vidjelo vrlo malo ljudi.

'Slika i danas izaziva podijeljene reakcije te česte performerske akcije u samom muzeju. Canevarijev video koristi isti kadar i kompoziciju s time da model masturbira s revolverom. Canevarijev model bila je istočnoeuropska seksualna djelatnica, a video se referira na eksploataciju i zlostavljanje žena u suvremenoj civilizaciji na čelu s industrijom seksa čije su djelatnice u njoj izravno ili neizravno prisiljene sudjelovati', izjavio je kustos Franceschi.

Treći video Aurore Reinhard 'Julio and Lupita' (2004.) snimka je vodviljske predstave u kojoj muški plesač pleše latinoamerički ples sa ženskom lutkom. Ples s lutkom se temelji na latinoameričkom običaju da napušteni muž izradi lutku u obličju supruge, s njom otpleše posljednji ples, nakon čega je spali. Franceschi objašnjava kako groteska plesa s lutkom govori o poraznom stanju otuđenosti i usamljenosti koji u suvremenoj civilizaciji obilježavaju emotivni i seksualni život pojedinca, kao i izvjesni simbolički ostatak srednjovjekovne inklinacije da se emancipirane žene smatraju i kažnjavaju kao vještice.

Izložba će ostati otvorena do 29. listopada.