Papir i olovku u ruke i pomno pratite smjernice za pripremu jednostavnih jela od lisnatog tijesta koje već duže vrijeme stoji u vašem hladnjaku. Pronašli smo šest ideja koje će se zasigurno svidjeti svim ukućanima
Lisnato tijesto prisutno je u gastronomiji dugi niz godina. Čak se vjeruje da su se prve verzije jela s lisnatim tijestom pripremale u starom Rimu, no najčešće ga povezujemo s arapskom kulturom. Tradicionalno se pripisuje francuskom slikaru i kuharu Claudeu Lorrainu koji je prema priči pripremao lisnati kruh za svog bolesnog oca, dodajući maslac u tijesto, koji je preteča kroasana.
Lisnato tijesto ima slojevitu strukturu i bogato je masnoćom. Sastoji se od brašna, masnoće, malo soli i vode, a priprema zahtijeva dosta vremena, zato jer se tijesto uvijek nanovo valja. Zahvaljujući tome nastaju slojevi koji su povezani tankim listićima maslaca. Na taj način tijesto postaje rastresito i lisnato.
Brašno je najvažniji sastojak lisnatog tijesta. Preporučljivo je pomiješati dvije do tri vrste kvalitetnog brašna da se dobije bolje tijesto. Također je važno dodati kvalitetan maslac koji sadrži manje vode, jer masnoća daje tijestu rastezljivost i gipkost te ga preklopiti četiri puta kako bi se postigla slojevitost.
No, mnogima je puno lakše kupiti gotovo lisnato tijesto, a ako ga već imate u hladnjaku i ne znate što biste s njime, predlažemo vam da isprobate neke od sljedećih jela.
Domaći kroasani
Ukoliko želite probati sami napraviti tijesto, evo nekoliko brzih uputa kako to postići:
- Prvo prosijte brašno i šećer u zdjelu i sve sastojke dobro promiješajte. Postepeno dodajte vodu dok se ne formira tijesto koje je vrlo konzistentno. Tada je tijesto spremno za mijesenje.
- Pobrašnite ruke i bacite se na posao. Kada ste sigurni da ste postigli što ste htjeli, smotajte ga u kuglu, zamotajte plastičnom folijom i stavite u hladnjak da odstoji nekoliko sati.
- Pobrašnite radnu ploču i razvaljajte tijesto. Dodajte maslac (na sobnoj temperaturi) i dobro ga utrljajte rukama, pomažući se valjkom. Maslac možete i naribati pa zarolazi i ponovno razvaljati.
- Nožem napravite trokute, dodajte čokoladu, džem ili nešto treće i zarolajte svaki trokut u formu krosana.
- Na kraju ih premažite žumanjkom i stavite ih peći oko 15 minuta na 200 stupnjeva Celzijevih.
Quiche od tikvica
- Pripremite lisnato tijesto tako da njime obložite pleh i stavite ga u pećnicu na 5 minuta da lagano porumeni.
- Tikvice narežite na kockice i nasjeckajte luk.
- Umutite jaja i dodajte im povrće i feta sir.
- Sve izlijte u kalup i pecite na 180° oko 30-35 minuta.
Ovdje pogledajte detaljan recept za pripremu quichea sa špinatom ili bilo kojim drugim nadjevom.
Pita od tune
- Ogulite crvenu papriku, luk, češnjak i začinite sve solju i paprom po ukusu.
- Zatim dodajte umak od rajčice i tunu.
- Pripremite odgovarajuće lisnato tijesto u okrugli pleh i dodajte nadjev.
- Po površini prekrijte sve lisnatim tijestom i preklopite rubove. Tijesto možete narezati i na trake pa njima prekriti površinu.
- Premažite lisnato tijesto mješavinom ulja i papra i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 180° da se peče oko 20-25 minuta. Pazite da ne izgori.
Tuljci punjeni kremom
- Od lisnatog tijesta napravite deblje trake (oko 2 cm debljine i oko 20 cm dužine).
- Zamotajte tijesto oko bilo kakve metalnog stožastog predmeta koji nađete u kući.
- Premažite ih žumanjkom i pecite u pećnici na 180° dok ne postignu lijepu zlatno-žutu boju.
- Pripremite kremu. Odvojite četiri žutanjka od bjelanjka. Žutanjke umutite mikserom sa 100 g šećera dok ne dobijete pjenastu smjesu. Dodajte 25 g kukuruznog škroba. Potom dodajte 25 g brašna i aromu vanilije i sve ponovno umutite mikserom.
- Pripremite 500 ml mlijeka. 1/3 mlijeka dodajte u kremu, a preostalu količinu zagrijte na vatri. Dodajte kremu u zdjelu s mlijekom i sve dobro miješajte na laganoj vatri 5 do 10 min.
- Kremu prebacite u drugu zdjelu da se ohladi i umutite sve ponovno mikserom da se ujednači. Dodajte 250 g mascarpone sira i sve zajedno promiješajte žlicom.
- Napunite tuljke kremom i posipajte ih šećerom u prahu.
Tart s kruškama
- Ogulite i očistite kruške te ih narežite na tanke ploške.
- U tavu stavite maslac i dodajte šećer te kuhajte na laganoj vatri. Kada dobijete karamelu ugasite vatru.
- Kalup premažite maslacem, posložite u njega kruške i prelijte sve karamelom. Cijeli kalup mora biti u potpunosti prekriven kruškom.
- Zagrijte pećnicu na 200º i pecite 15 minuta. Zatim ostavite da se malo ohladi.
- Lisnatim tijestom preklopite pleh i uvucite rubovekoji vire u kalup.
- Tijesto izbodite vilicom i stavite da peče 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 190º.
- Kada je kolač gotov, samo ga pažljivo preokrenite i izvadite iz kalupa.
Beef Wellington
- Kilogram mesa i 500 g lisnatog tijesta bit će vam dovoljno ukoliko pripremate ručak za četiri do šest osoba.
- Prvo narežite luk na sitno i stavite u tavicu sa polovicom maslaca. Kada postane staklast dodajte na sitno narezane gljive.
- Dinstajte 15-ak minuta pa posolite, popaprite i dodajte malo muškatnog oraščića. Ugasite vatru i ostavite smjesu da se ohladi u tavici.
- Uzmite meso i dobro ga obrišite. U većoj posudi zagrijte maslac. Meso sa svih strana natrljajte uljem i stavite na vruću tavu. Pržite ga nekoliko minuta, dok ne porumeni pa ga okrenite. Zapecite i drugu stranu.
- Na komad papira za pečenje stavite sol i papar. Meso izvadite i uvaljajte ga u začine.
- Sada razvaljajte lisnato tijesto. Po njemu rasporedite gljive, pazeći da vam 1 cm uz rub ostane slobodan.
- Rasporedite gljive na malo više od pola dužine tijesta. Na gljive stavite meso i zarolajte.
- Rubove namažite žutanjkom i dobro ih utisnite kako vam ne bi iscurili sokovi.
- Premažite ostatkom bjelanjka i stavite u hladnjak barem na jedan sat.
- Pećnicu zagrijte na 230 stupnjeva. Stavite pripremljeno meso na srednju rešetku na 10 minuta, a potom smanjite temperaturu na 200 i pecite jos 25 minuta. Nakon 25 minuta meso je srednje pečeno. Ako želite da meso bude krvavo, pecite ga 20 minuta.
- Meso izvadite iz pećnice i ostavite 5 minuta pa tek onda režite.