69-godišnji muškarac koji je sudjelovao u studiji rekao je istraživačima kako je upravljanje virtualnim objektom nalik sviranju glazbenog instrumenta
Čovjek s paralizom uspio je upravljati virtualnim dronom koristeći samo svoje misli. Podvig je omogućilo sučelje mozak-računalo koje je dekodiralo aktivnost mozga u stvarnom vremenu.
Neuralni signali bili su povezani s pokretima prstiju koji su omogućili upravljanje virtualnim dronom.
Mogla je biti korištena i prava bespilotna letjelica, ali su se istraživači odlučili na virtualnu zbog sigurnosti i jednostavnosti.
69-godišnji muškarac koji je sudjelovao u studiji rekao je istraživačima kako je upravljanje virtualnim objektom nalik sviranju glazbenog instrumenta.
U područje mozga koje kontrolira pokrete ruke implantat su ugradili stručnjaci tvrtke Blackrock Neurotech. Model umjetne inteligencije korišten je za preslikavanje neuralnih signala koje primaju elektrode u čovjekove misli, piše Nature.
Sudionik je prvo prošao kroz proces učenja kako zamisliti da se neki od njegovih prstiju pomiču na način koji stvara električne signale različite jačine, što mu je kasnije omogućilo upravljanje virtualnim dronom kroz stazu s preprekama.
Tehnologije sučelja računalo-mozak značajno su napredovale posljednjih godina.
Između ostalog, omogućavaju komunikaciju, korištenje računala, igranje igara, upravljanje invalidskim kolicima i robotskim protetikama, pa čak i hvatanja predmeta uz pomoć misli.
Ipak, njeno korištenje nije bez rizika. Ugradnja uređaja traži ozbiljan operativni zahvat, a korisnici trebaju postići visoke razine koncentracije kako bi ga mogli koristiti. Nešto manje od trećine korisnika ne uspiju pokrenuti uređaj.
Zdravstvene i psihološke implikacije tehnologije, uključujući kognitivni umor i dugotrajnu izloženost elektromagnetskim poljima, također još nisu u potpunosti sagledane, piše Digital Trends.