Pametni telefon kineskog proizvođača nije bez određene doze šarma i elegancije, ali izvedbom zaostaje čak i za sniženim očekivanjima vezanim uz uređaje nižeg cjenovnog razreda
Honor je podbrend kineskog proizvođača Huaweija, koji je kod nas zastupljen s nizom smartfona raznih cjenovnih kategorija.
Pametni telefon Honor 7A skuplji je dio dvojca jeftinijih pametnih telefona najavljenih u travnju ove godine. Na hrvatskom tržištu dostupan je od kolovoza ove godine, kada je u prodaju pušten skupa s modelima 7C i 7S. Trenutno ga je moguće nabaviti za ispod tisuću kuna. Za tu cijenu, jasno, nije realno očekivati vrhunske komponente i performanse. Honor 7A u tom pogledu ne nudi iznenađenja.
Na prvi pogled ostavlja dosta povoljan dojam. Iako je stražnja strana plastična Honor 7A bi izgledom mogao proći i kao skuplji uređaj no što doista jest. Izdužen je, zaobljenih rubova i kutova, mekan na dodir i ugodan za držanje. Kvaliteta izrade je na zadovoljavajućoj razini, a nije ni bez određene doze šarma i elegancije.
Pri vrhu lijevog brida je ladica na iglu za dvije kartice SIM i karticu microSD. Brojni drugi pametni telefoni u pravilu nas tjeraju da biramo hoćemo li koristiti dvije kartice SIM ili proširiti kapacitet memorije. Honor 7A to ne prakticira, pa ću mu to upisati kao plus.
Na desnom bridu su tipke za regulaciju zvuka i uključivanje/isključivanje. Lako ih je dohvatiti i razlikovati bez gledanja, iako ne bi bilo loše kad bi bar jedna od njih bila malo nazubljena ili na drugi način označena. Na gornjem bridu s desne strane smješten je 3,5-milimetarski audio ulaz za slušalice, dok je donji brid rezerviran za klasični utor za USB i dvije rešetke za zvučnik, iako Honor 7A ima samo jedan.
Na stražnjoj strani kamera i LED bljeskalica su u gornjem lijevom kutu, a čitač otiska prsta je nešto niže, u sredini. Modul kamere je blago izdignut, čitač otiska prsta blago ulegnut i različitog su oblika, tako da su izgledi kako ćete ih zamijeniti zabunom prilično mali.
Sam čitač otiska prsta je izvrstan za uređaj ovog cjenovnog razreda. Reagirao je brzo i pouzdano. Tijekom testiranja nisam s njime imao nikakvih problema.
Ne mogu, doduše, isto reći za drugu značajku biometrijske zaštite. Honor 7A nudi i mogućnost otključavanja uređaja licem, što nećete često naći po toj cijeni. Radi korektno - smartfon me prepoznavao s naočalama i bez njih, prije i nakon brijanja... - ali ne bih se samo na nju oslonio u situacijama slabije rasvjete.
Sprijeda je zaslon dijagonale 5,7 inča (14,4 centimetra), razlučivosti 1.440 puta 720 piksela (282 ppi) i omjera 18:9, nešto većeg obruba no što je sad moderno.
Čini se očitim zašto su se u Huaweiju odlučili slijediti sve popularniji trend izduženih zaslona, ali mi nije posve jasno zašto su zadržali tek HD rezoluciju. Da, riječ je o jeftinijem uređaju, no i među njima je rezolucija te razine već lagano na odlasku.
Sam zaslon nije loš. Svijetao je, jasan, pomalo hladnih boja. Razmjerno je dobro vidljiv iz raznih kutova, ali je jako reflektivan pa Honor 7A nije lako koristiti pod izravnim Sunčevim svjetlom.
Qualcommov procesor Snapdragon 450, podržan s tri GB RAM-a, nije ponudio blistavu izvedbu. Naprotiv. Aplikacije su se često otvarale sporo i/ili uz trzanje, toliko da ozbiljniji multitasking možete zaboraviti. U nekoliko navrata su se i rušile. Kad bih uspio pokrenuti neku zahtjevniju aplikaciju Honor 7A bi se razmjerno brzo počeo grijati. Problema je bilo previše, čak i kad se uzme u obzir niska cijena.
Model pristigao na testiranje raspolagao je samo s dvije kamere. Stražnja je opremljena senzorom s 13 megapiksela i otvorom blende f/2.0, dok prednja nudi osam MP i otvor blende f/2.2. Očekivano, uz dobro vanjsko svjetlo fotografije nisu loše, iako su pomalo zrnate i ispranih boja. Uz umjetnu rasvjetu često su ispadale mutnjikavo i neoštro. Selfiji su također bili lutrija. Sve u svemu, prolazna ocjena - ali jedva.
No zato je baterija kapaciteta 3.000 mAh jedna od svijetlih točaka. Potrajat će cijeli dan uz srednje intenzivno korištenje. Honor 7A ne podržava brzo punjenje, pa se pripremite na barem dva sata punjenja ako ju želite napuniti od nula do sto posto uz uključen zrakoplovni način rada.
Mono zvučnik me iznenadio uglavnom pristojnom i glasnom reprodukcijom, iako je očekivano krenuo u distorziju pri pojačavanju zvuka.
Honor 7A dolazi s Androidom 8.0 Oreo i Huaweijevim sučeljem EMUI 8. Teško je razumjeti zašto, ali nakrcan je igrama (Kingdoms, Spiderman, Puzzle Pets, Assassin's Creed, Dragon Mania, Asphalt Nitro) koje s mukom pokreće te hrpom aplikacija poput Bookinga, eBaya i Netflixa, kao i nativnih aplikacija, iako ne obiluje memorijskim kapacitetom.
Da, istina je kako je početnih 32 GB moguće proširiti s dodatnih 256 GB bez odricanja od druge kartice SIM, ali svejedno ne vidim poantu.
Izgled zaslona je moguće mijenjati pomoću aplikacije Themes, a također možete birati i između prikaza aplikacija u ladici ili svih odjednom.
Trebate li kupiti Honor 7A?
Honor 7A ne izgleda loše, zaslon i zvučnik su solidni, kamere su koliko-toliko OK. Razmjerno niska cijena svakako će mnogima biti dovoljna prednost, ali nisam stekao dojam kako je ovo uređaj na koji biste se mogli osloniti, čak ni ako ste prosječno zahtjevan korisnik. Mogao bi možda dobro poslužiti nekome kome će biti prvi smartfon u životu.
Honor 7A - ključne specifikacije
Dimenzije: 152 puta 73 puta 7,8 milimetara
Težina: 155 g
Zaslon: 5,7 inča (14,4 cm), IPS LCD, HD+, (1.440 puta 720 piksela, 282 ppi) omjer 18:9
Procesori: osmojezgreni Qualcomm Snapdragon 430 do 1,4 GHz; Adreno 505
RAM: tri GB Memorija: 32 GB (proširivo do 256 GB, microSD)
Kamere:
- stražnja: 13 MP, f/2.0, PDAF, 1080p@30fps
- prednja: osam, f/2.2
Baterija: 3.000 mAh, nezamjenjiva, litij-polimerska
Povezivanje: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX HD, A-GPS, microUSB 2.0
Senzori i ostalo: čitač otiska prsta, prepoznavanje lica, brzinomjer, žiroskop, brzina, kompas; FM radio
Operativni sustav: Android Oreo 8; MIUI 8
Boje: plava, zlatna, crna
Cijena: od 939 kuna za model za 16 GB memorije (Nabava.net)
Ustupio: Huawei