Američko-hrvatski biznismen Nebojša Čupin već 30 godina prodaje džem od smokve na američkom tržištu. Kaže da mu carine otežavaju poslovanje, jer mora spuštati cijene da bi ostao konkurentan. Plaće, bonuse i druge troškove isplaćuje iz ušteđevine, jer već sad posluje gotovo na nuli
Carinska politika američkog predsjednika Donalda Trumpa nije najviše udarila inozemne kompanije koje uvoze desetke tisuća tona robe svake godine u SAD, ali ni najveće ekonomske oponente, poput Kine. Ugriz trenutačnih 10 posto carina na sav uvoz najviše osjete inozemni mali poduzetnici.
Američko-hrvatski biznismen Nebojša Čupin za HRT tvrdi da je svoju prisutnost na tržištu SAD-a gradio gotovo 30 godina te da mu je ono nezamjenjivo.
'Carine direktno utječu na naše poslovanje i velika je panika, svi se pitaju što napraviti. Nama carine nisu 10 posto nego 16 posto jer se radi o specifičnim proizvodima. Mi se bavimo prodajom džema od smokava. Tržište smo gradili gotovo 30 godina. To su proizvodi koji se prodaju po visokim cijenama. Američko tržište je nezamjenjivo', rekao je Čupin.
Neostvariva ideja
Kaže kako mu je neostvariva Trumpova ideja da prebaci svu proizvodnju u Ameriku. 'Mi se ne možemo tako lako tamo prebaciti. Nije mi jasno kako je Trump zamislio da će se netko preseliti u SAD. U svakom slučaju, pripremamo se za dugu, dugu borbu', dodao je.
On trenutno radi s vrlo malom dobiti. Naime, zbog carina je prisiljen spuštati cijene kako bi održao konkurentnost, a to je već ranije učinio dvaput.
'To tržište je sve što imamo. Naši proizvodi moraju biti na polici. Ne smiju biti preskupi. Postoji dilema hoćemo li podići cijene pa da bude manja prodaja ili da ostavimo cijene kakve su sada te da na kraju krize izađemo kao pobjednici. To je dilema. Mi smo se odlučili raditi s malim dobitkom, gotovo u nuli. Svi dobivaju svoje plaće, svoje bonuse, svima su isporučene narudžbe, jer mi imamo tu sreću da imamo dovoljno ušteđevine, rekao je Čupin.
SAD drže mala poduzeća
Glasao je, kaže, za Trumpa jer smatra da bi ekonomska situacija bila još lošija da je Kamala Harris američka predsjednica. No, ističe da 'Trump ni sam ne razumije koliko će malih poduzeća ubiti'.
'SAD vode mala poduzeća, a ne korporacije. Zadnji put kada je SAD bio u krizi, mala poduzeća su ih izvukla. Oni drže 70 posto tržišta. Ako se ovako nastavi, mislim da će SAD otklizati u recesiju', zaključio je poduzetnik.
S druge strane, stručnjak za izvozne politike Darinko Bago tvrdi da su nakon krize 2008. godine rijetki shvatili važnost štednje i stvaranja zaliha za ekonomski nepovoljnija razdoblja.
'Taj oblik kod nas nije previše prisutan. To postoji kod privatnih poduzetnika koji su imali velikih problema 2008. godine pa su shvatili da ih samo takav pristup može održati dulje iznad vode', rekao je i dodao da europski političari podcjenjivanjem Trumpa pokušavaju sakriti vlastitu nesposobnost.
Podcjenjivanje Trumpa
'Metodom podcjenjivanja i proglašavanjem Trumpa potpuno nerazumnim čovjekom, a pogotovo iz Europe, pokušava se zaobići priznanja da je velik dio političara u Europi radio na način kakav nije primjeren vremenu. Sve što Trump radi, on je najavljivao i provodio, doduše, puno manje agresivno za vrijeme prvog mandata
Što su to političari u Europi promijenili da bi se prilagodili ili ojačali svoju poziciju? Trumpova ideja je puno šira. On kapital multinacionalnih kompanija i fondova, koji su enormno, nezamislivo bogati, poput Vanguarda i Blackrocka, želi vratiti u SAD, pojasnio je Bago dodavši da je i Google vratio 350 milijardi dolara svojeg kapitala u SAD.
Govoreći o malim poduzetnicima, istaknuo je da će 'sigurno stradati, ali će isto tako velik broj njih dobiti šansu'. 'SAD će ući u recesiju, a ako Trump uspije u onome što planira, onda će doći do snažnog rasta', zaključio je.