nesvakidašnji potez

Neobičan potez velike tvrtke: Radnici mogu otići, ali zadržavaju posao i to uz potporu!

24.02.2025 u 15:13

Bionic
Reading

U vremenima u kojima mnoge kompanije pribjegavaju masovnim otpuštanjima da bi smanjile troškove, američki proizvođač poljoprivrednih strojeva John Deere odlučio se na neobičan potez. Umjesto rezanja radne snage, zaposlenicima su ponudili privremenu pauzu od dvije do četiri godine, uz jamstvo povratka na jednako vrijedno radno mjesto

Ovaj model, nazvan 'kvalifikacijska stanka', već se pokazao popularnim među radnicima u tvornici u njemačkom Zweibrückenu, u kojoj se trenutno primjenjuje. Zbog velike potražnje prvotno planiranih 24 takvih mjesta povećano je na 44, a dosad se za ovu opciju odlučilo 30 zaposlenika.

Zašto je John Deere posegnuo za ovim rješenjem?

John Deere trenutno prolazi kroz krizu zbog pada prihoda, što je primoralo tvrtku da pronađe načine za smanjenje troškova. Prema riječima Franka Schättlea, voditelja kadrovske službe i člana uprave, suočavaju se s problemom previše zaposlenih u odnosu na količinu posla.

Uobičajene mjere u takvim situacijama uključuju otpuštanja ili uvođenje skraćenog radnog tjedna. No za John Deere gubitak kvalificiranih radnika nije opcija jer bi to značilo i gubitak vrijednog stručnog znanja. U industriji u kojoj se iskustvo i specijalizirane vještine ne mogu lako nadoknaditi odlazak radnika predstavlja velik dugoročni rizik.

'Ne možemo jednostavno za dvije godine otvoriti vrata tvornice, staviti natpis 'Tražimo radnike' i očekivati da ćemo pronaći potrebne stručnjake', objašnjava Schättle.

Zbog toga su, u suradnji s predstavnicima radnika, osmislili rješenje koje pomaže i tvrtki i zaposlenicima, piše Tagesschau.

Kako funkcionira 'kvalifikacijska stanka'?

Radnici koji se odluče na ovu opciju mogu napustiti tvrtku na dvije do četiri godine, a zauzvrat dobivaju financijsku potporu. John Deere nije objavio koliki je točno iznos premije, no osigurava im jamstvo povratka na jednakovrijedno radno mjesto nakon isteka tog razdoblja.

Jedan od onih koji su se odlučili za ovu priliku je 25-godišnji Maurice Cornelisse, a u John Deereu radio je tri i pol godine, prvo kao pripravnik, a zatim kao kvalificirani mehatroničar.

Sada je odlučio na tri godine napustiti tvrtku i iskoristiti vrijeme za daljnje obrazovanje i putovanja. Prve dvije godine provest će u Kaiserslauternu te će se školovati za tehničara, a treću godinu iskoristit će za putovanje svijetom.

'Znao sam da, kad jednom ozbiljno započnem radni vijek, više neću imati priliku putovati i vidjeti svijet. Zato sam rekao - idem na tri godine, radit ću ono što želim i onda se vraćam, a imam osigurano radno mjesto', kaže Cornelisse.

Po povratku u John Deere planira se baviti optimizacijom proizvodnih procesa u tvornici.