stavovi javnosti

Veliko istraživanje otkrilo što Europljani misle o kriptovalutama i kažnjavanju lažnih vijesti, ali i zašto strahuju da će većina poslova nestati

05.10.2022 u 18:39

Bionic
Reading

Centar za upravljanje promjenama Sveučilišta IE (CGC) objavio je Europsko izvješće o tehnološkim uvidima za 2022., koje svake godine otkriva stavove javnosti u Europi o tehnologiji, društvenim medijima, budućnosti rada i demokraciji

Dvije godine nakon pandemije COVID-19 i sedam mjeseci od ruske invazije na Ukrajinu, ključna uloga društvenih medija u širenju lažnih vijesti i dezinformacija navela je većinu Europljana (52 posto) da takvo širenje žele učiniti nezakonitim, odnosno sankcionirati zakonom.

Trenutna geopolitička klima također je dovela do povećanog straha od kibernetičkih napada, od kojih većina Europljana strahuje. Unatoč tome, izvješće također naglašava da mnogi građani podržavaju korištenje tehnologije u svojim državama i vjeruju da tehnologija jača demokraciju.

  • Više od dvije trećine Europljana (67 posto) zabrinuto je zbog mogućnosti kibernetičkog napada na kritičnu infrastrukturu u njihovoj zemlji
  • 64 posto Europljana smatra da tehnologija jača demokratske institucije
  • Europljani snažno podržavaju e-uprave, s gotovo 60 posto građana koji žele prebaciti javne usluge na internet, čak i ako to znači zatvaranje fizičkih ureda. Ovu mjeru uvelike podržavaju i oni stariji od 65 godina.

Pandemija je također možda pojačala razočaranje poslom, pri čemu značajan udio Europljana vjeruje da bi algoritam umjetne inteligencije obavio bolji posao od njihova šefa i podržavaju pravo na prekid veze nakon radnog vremena.

  • Više od trećine Europljana – i većina onih mlađih od 35 godina – vjeruje da bi algoritam umjetne inteligencije bio produktivniji na poslu od njihovog šefa.
  • 57 posto Europljana podržava to da se pravo na isključenje nakon posla ozakoni
  • Iako 60 posto Europljana ne vjeruje da će njihov posao biti automatiziran u sljedećih deset godina, većina njih je za stroge propise koji bi ograničili automatizaciju zakonom.

Izvješće također otkriva sve veće prihvaćanje kriptovaluta, pri čemu više od trećine Europljana radije koristi digitalnu valutu nego gotovinu, a više od 42 posto građana mlađih od 25 godina podupire da Bitcoin postane zakonsko sredstvo plaćanja.

'U usporedbi s prošlom godinom, vidimo povećano povjerenje građana u tehnologiju koji je pojačano koriste, ali postoji paradoks u tome kako oni na to gledaju. Možda bi postojalo veće povjerenje u algoritme umjetne inteligencije, ali mnogi građani su za ograničavanje automatizacije zakonom, iako ne vjeruju da će njihovi poslovi biti automatizirani. Vidimo ove pomiješane osjećaje uglavnom kada je riječ o izravnom zapošljavanju, ali ne i kada je riječ o digitalizaciji privatnih i javnih usluga, pri čemu e-uprave uživaju veliku potporu u svim dobnim skupinama', ustvrdio je Carlos Luca de Tena, izvršni direktor IE Ctra za upravljanje promjenama.

'Postoji veća svijest o digitalnim pravima, građani žele biti zaštićeni od informacija koje konzumiraju i da one budu točne i pouzdane. U isto vrijeme, na radnom mjestu ne radi se samo o kodeksima ponašanja koje treba poštovati, već i o digitalnim pravima kao što je pravo na isključenje nakon radnog vremena', rekla je Irene Blazquez Navarro, direktorica IE Centra za upravljanje promjenama.