Teško je pronaći jelo koje je univerzalno obožavano poput pizze, koju je moguće vrhunski pripremiti i kod kuće - hrvatski pizza-majstor pojasnio je kako
Izrada domaće pizze mnogo je više od pukog slaganja sastojaka na tijesto i stavljanja u pećnicu. To je ritual koji okuplja obitelj i prijatelje, proces koji zahtijeva strpljenje i ljubav, te vještina koja se prenosi s generacije na generaciju.
No, većina ipak nije te sreće da u obitelji ima provjereni recept za domaću pizzu koja će uvijek uspjeti i oduševiti sve uzvanike. Zato smo razgovarali s hrvatskim pizza-majstorom Josipom Vorićem koji je otkrio tajnu idealne pizze koju lako možete napraviti i sami.
Tajna je u kvalitetnim sastojcima
Tijesto je temelj svake dobre pizze, a njegovo pripremanje prava je umjetnost. Za savršeno tijesto potrebna su samo četiri osnovna sastojka: brašno, voda, kvasac i sol. No, tajna leži u detaljima – omjerima, vremenu i tehnici. I, naravno, kvaliteti sastojaka.
'Ako me danas pitate šta je dobra pizza, reći ću da je najbitnija kvaliteta namirnica koju koristite. Napravite jedno dobro tijesto, stavite gore dobru šalšu (umak od rajčice) i - nemojte pretjerivati s ostalim sastojcima', rekao je za tportal Josip Vorić iz Konobe-pizzerije Aquarius iz Buja, čija je pizza 2022. godine u Parmi na 'Campionato mondiale della pizza' proglašena 60. najboljom od njih ukupno 750.
Vorić ističe da univerzalni recept za pizzu ne postoji te uspjeh ponajviše ovisi o načinu zamjese te brašnu koje se koristi. No, otkrio je na koji način on priprema pizzu, koja je u 20% najboljih na svijetu.
Kako napraviti vrhunsku pizzu?
'Važno je paziti na temperature brašna i vode kako završna temperatura tijesta ne bi bila iznad 23-24 stupnja', istaknuo je i pojasnio:
'Mi u tijesto stavljamo 3% soli (30 g na 1 kg brašna), 3% ulja i cca 40 g kvasca na kilu brašnu. Ovisno o kvascu, ovisi i koliko će tijesto odležavati.'
Nakon što se tijesto zamijesi, važno je da odmori 10-15 minuta i ostavi u frižideru do drugog dana, napomenuo je.
'Drugi dan vadimo ga iz frižidera 15-30 minuta prije pečenja, ovisno o vanjskim uvjetima, a kad je na dodir tijesto ugrijano te se opustilo, ono je spremno za razvlačenje.'
Nakon što je tijesto lijepo razvučeno, preostaje nam samo odabrati sastojke koje ćemo staviti na pizzu. Josip Vorić ističe da ne postoje 'zabranjeni' sastojci (dobro je poznato da se stavlja čak i ananas).
'Svatko bi trebao koristiti namirnice koje izražavaju njegovu viziju pizze. Na natjecanju u Parmi smo primjerice koristili sastojke koje su predstavljale naš teritorij, kao što su šparoge, tartigi, vrganji, panceta, salvija...'
Kako ispeći pizzu?
Kada je riječ o posljednjem koraku, pečenje pizze, univerzalni savjet je da pećnica mora biti jako vruća kako bi pizza dobila onu karakterističnu hrskavost izvana, a ostala mekana iznutra.
Postupak pečenja pizze:
Zagrijte pećnicu: Uključite pećnicu na najvišu temperaturu, idealno 250°C ili više, i ostavite da se dobro zagrije. Ako imate kamen za pečenje pizze, stavite ga u pećnicu dok se zagrijava – to će pomoći da kora postane izuzetno hrskava.
Nanesite umak i dodatke: Na razvučeno tijesto prvo ravnomjerno rasporedite umak, ostavljajući rubove slobodnima. Dodajte svoje omiljene dodatke, ali pazite da ih ne bude previše kako pizza ne bi bila preteška i vlažna.
Pečenje: Stavite pizzu u pećnicu na srednju rešetku i pecite 10-15 minuta, ili dok kora ne postane zlatno-smeđa, a sir ne postane mjehurast i zapečen. Ako pečete na kamenu, pizza može biti gotova i za manje od 10 minuta.