POSLOVANJE U 2023.

Pekarima ide: Mlinar drži primat, pogledajte tko je u džep spremio najveću zaradu

05.06.2024 u 13:12

Bionic
Reading

Zagrebački Mlinar i dalje čvrsto drži lidersku poziciju u pekarskoj industriji. Lani je ostvario 142,1 milijun eura prihoda, što je rast od gotovo 18 posto. Njegov glavni konkurent, sisački Mlin i pekare, prošlu godinu je imao pad prometa, a sve ostale tvrtke među deset najvećih zabilježile su osjetan rast prihoda

Sve do 2019. Mlinar je bio u vlasništvu osječkog poduzetnika Mate Škoje, a on je tada prodao tvrtku britanskom fondu Mid Europa. Sjedište firme potom se iz Osijeka preselilo u Zagreb.

Mlinar je s 1913 radnika daleko najveća kompanija u pekarskoj industriji. Prosječna plaća im je 907 eura, a to je iznad 775 eura, što je prosjek sektora.

Može se očekivati da će Mlinar u narednim godinama nastaviti rast. Tvrtka je ušla u novi investicijski ciklus te planira značajno proširiti kapacitete linija u tvornici bureka u Osijeku tijekom 2025.

Uz prodaju u vlastitoj maloprodajnoj mreži i trgovačkim lancima u Hrvatskoj i regiji, izvozi svoje proizvode na tržišta poput Rumunjske, Nizozemske, Švedske, Švicarske i Južne Koreje.

Drugo mjesto zauzima tvrtka Mlin i pekare u većinskom vlasništvu obitelji Plodinec. Sisačkoj firmi lani je pao ukupni promet za 5,57 posto, na 112,5 milijuna eura, ali joj je zato snažno skočila zarada na 3,66 milijuna eura. Zapošljava 1396 radnika, a prosječna plaća im je 631 euro.

Velikogorička obitelj Plodinec drži 25 posto vlasničkog udjela u Zagrebačkim pekarnama Klara. S 33,8 milijuna eura prometa ta je tvrtka na šestoj poziciji među top 10.

Inače se o familiji Plodinec u javnosti zna vrlo malo. Glava obitelji Josip Plodinec otkupio je dio dionica Mlina i pekara već 2001., a onda je u nekoliko godina stekao većinsko vlasništvo u kompaniji. Desna ruka u vođenju biznisa bila mu je supruga Dragica, a obiteljski posao zatim su preuzeli sinovi Josip i Franjo.

Treće mjesto zauzima Pan-pek iz Zagreba, a on je od 2018. u vlasništvu luksemburške tvrtke Salis Holding, odnosno poljskog fonda Enterprise, ujedno vlasnika maloprodajnog lanca Studenac. Pan-pek je lani zabilježio rast prometa od 13,09 posto, na 52,19 milijuna eura, dok je dobit iznosila 507 tisuća eura. Tvrtka je zapošljavala 607 radnika čija je prosječna plaća 1111 eura.

Na četvrtom i petom mjestu dvije su vinkovačke tvrtke u vlasništvu partnera Bosiljka Stanića i Tomislava Radića - Pekar Tomo i Pekar. Bosiljko Stanić poznatiji je u javnosti kao vlasnik maloprodajnog lanca Boso, a lani je Pekar Tomo ostvario prihod od 48,2 milijuna eura i dobit veću od 1,4 milijuna eura. Tvrtka zapošljava 64 radnika. Pekar ima 407 radnika, uz prihod od 36,4 milijuna eura te dobit veću od 1,3 milijuna eura.

Nakon zagrebačke Klare, u donjem dijelu ljestvice su križevački Robin, splitski Bobis, zagrebačka Pekara Dubravica i hrvatska podružnica tvrtke Don Don.

Robin Šatvara i njegova sestra Nikolina Samardžija vlasnici su tvrtke Robin. Lani su ostvarili prihod od 30,7 milijuna eura, uz dobit od 181.000 eura, te su zapošljavali 326 radnika.

Bobis splitskog poduzetnika Tomislava Mamića, vlasnika maloprodajnog lanca Tommy, na osmom je mjestu. Ostvario je u 2023. 30,6 milijuna eura prihoda i gotovo 3,7 milijuna eura dobiti.

Na devetom mjestu po visini prihoda smjestila se Pekara Dubravica s prometom od 27,6 milijuna eura. Vlasnici su joj Franjo, Damir i Krunoslav Mikelec.

Na desetom mjestu hrvatska je podružnica slovenske kompanije Don Don s prihodima u iznosu od 22,2 milijuna eura. Njezin vlasnik Aleš Mozetič ima ambiciju značajno povećati udio na hrvatskom tržištu. Don Don je vodeća pekarska industrija u Srbiji, a značajne prihode ostvaruje i u BiH, Bugarskoj i Crnoj Gori.